Y20 Simülasyonu

Y20 Almanya Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil edecek delegelerin seçim sürecinin son aşaması olarak düzenlenen İstanbul Simülasyonu 15 adayın katılımıyla 29-30 Nisan tarihlerinde İstanbul Divan Asia Hotel’de gerçekleşti. Kampta ayrıca seçim sürecinde son 15’e kalan, bu alanda kendini yetiştirmiş gençlere Y20 ve G20 Zirvesi hakkında farkındalıklarını artıracak ve bu alanda yetkinlik kazandıracak eğitimler verildi.

Kampın ilk gününün açılışında Oğuzhan Mailmail’in program ile ilgili genel bilgilendirmesinden sonra Deniz Baran katılımcılara YCDC’nin yapısı, projeleri ve gelecek vizyonunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Türkiye’nin kamu diplomasisi alanındaki yetişmiş insan gücü ve organizasyonel problemlerine dikkat çeken Baran, YCDC’nin halihazırdaki global networkü ve bu alanda oluşturmak istediği vizyoner çalışmaları ile gençlik alanında önemli bir boşluğu doldurma isteğine değindi.

YCDC sunumunun akabininde Mehmet Osman Gülyeşil’in Almanya’nın Türkiye’ye bakışı üzerine bir oturum gerçekleştirdi. Delege adaylarının Almanya Zirve’sinde karşılaşabilecekleri sorular ve Almanya’nın güncel Türkiye politikası üzerine delege adaylarını bilgilendiren Gülyeşil, özellikle son dönemde Avrupa’nın genelinde artan Erdoğan ve İslam karşıtlığına vurgu yaptı.

Kampın ilk günü öğleden sonra Dış İşleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mesut Özcan’ın verdiği eğitimler ile devam etti. Özcan’ın verdiği Stratejik Müzakere Teknikleri eğitimi delege adaylarının diplomaside ve özellikle Y20 gibi zirvelerde kullanacağı en kritik yetkinlik olan müzakere becerilerini geliştirirken, aynı zamanda  bir sonraki gün gerçekleştirilecek olan simülasyon için de hazırlamış oldu. Mesut Özcan bu eğitimin ardından Türk Dış Politikasındaki güncel gelişmeleri de delegelerle soru-cevap şeklinde interaktif bir şekilde paylaşarak delegelerin zirve öncesi Dış Politika üzerine bilgilerini tazeledi.

Kampın ikinci günü Türkiye’de ilk defa düzenlen Y20 Simülasyonu ile sürdürüldü. Model Birleşmiş Milletler (MUN), Model Avrupa Birliği (MEU) gibi organizasyonlar örnek alınarak hazırlanan simülasyon programı Y20 Zirve’sinde Türkiye’yi temsil edecek delegelerin hazırlıklı konuşma, müzakere, dil hakimiyeti ve iletişim kabiliyetleri gibi yetkinliklerini ölçerek seçim sürecinin bir parçası olurken, aynı zamanda delege adayları için zirve öncesi önemli bir tecrübe olarak yerini aldı.

Programın sonnrasında başvuru formu, örnek makale, mülakat, pozisyon bildirisi ve simülasyon sürecindeki yetkinliklerin gibi kriterlerin tamamının değerlendirildiği seçim sürecinin sonucunda Gizem Korun delegasyon başkanı ve Selman Aksünger delege olarak Y20 Almanya 2017 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

%d blogcu bunu beğendi: