Y20 Arjantin Başvuru Rehberi

Bu rehberi, Y20 Arjantin Zirvesi başvurusu yaparken yararlanmanız için hazırladık. Başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce dikkatlice okumanız başvurunuzun kalitesini arttıracaktır.

Unutmayın ki, sizi sadece başvuru formuna yazdığınız bilgiler kadar tanıyacağız. Bu nedenle başvuru formunu açık, anlaşılır ve eksiksiz şekilde doldurmanız önemlidir.


Screen Shot 2018-02-23 at 18.36.52


Beş (5) bölümden oluşan Y20 Arjantin Başvuru Formu’nun İngilizce doldurulması gerekmektedir.

1. Giriş Sayfası

Bu bölümde isim, soyisim, doğum tarihi, e-posta ve sosyal medya adresleri gibi kişisel bilgileriniz sorulacak. Başvuru formunuz incelenirken bu bilgiler gizlenecek, değerlendirme yapan kişi sadece başvuru numaranızı görecek.

Bu yıl Y20 Arjantin Zirvesi’nde biri Akademik Delege, diğeri Sosyal Lider Delege olmak üzere faklı tecrübelere sahip iki (2) kişi Türkiye’yi temsil edecek. Her iki delege için de farklı özellikler aranmaktadır.

 • Akademik Delege:
  • Lisans ve/ya yüksek lisans derecesi, en az biri, Y20 gündemi konularıyla ilgili.
  • Y20 gündemi konularından en az biriyle ilgili özel sektör, sivil toplum veya kamu yönetiminde en az iki (2) yıl iş tecrübesi olmak.
 • Sosyal Lider Delege:
  • Y20 Arjantin gündemi konularından en az biriyle ilişkili özel sektör, sivil toplum veya kamu yönetiminde en az dört (4) yıl iş tecrübesi olmak. (Gönüllülük, tam zamanlı ve yarı zamanlı işler mesleki deneyim olarak sayılır.)
  • Y20 Arjantin gündemi konularından en az biriyle ilişkili projeler geliştiren ve yürüten bir gençlik platformu, STK veya sosyal girişimin aktif katılımcısı olmak.
  • Türkiye’de etkili projeler geliştirme kararlılığını ve becerisini göstermek.
  • Çalıştığı kurumun veya şirketin başarısına bağlılığı olmak, ispat edilebilir liderlik, olumlu tutum, inisiyatif ve azim.

Giriş sayfasının sonunda hangisinin sizin için daha uygun olduğunu işaretleyin.

2. Eğitim ve İş Bilgileri

Bu bölümde eğitim ve iş bilgilerinizin yanında sivil toplum çalışmalarınızla ilgili soruları yanıtlayacaksınız.

Eğer Akademik Delege kriterlerini sağlıyorsanız bu alanda yaptığınız tüm çalışmaları eksiksizce yazınız. Özellikle Y20 Arjantin gündemi konularında yaptığınız akademik çalışmalar çok önemlidir.

Eğer Sosyal Lider Delege kriterlerini sağlıyorsanız sivil toplum alanında yaptığınız çalışmaları eksiksizce yazınız. Özellikle Y20 Arjantin gündemi konularında yaptığınız sosyal projeler çok önemlidir.

3. Yabancı Dil Bilgisi

Y20 Arjantin Zirvesi ve bağlantılı çalışmalar İngilizce yürütüleceğinden tüm deleglerin akıcı şekilde İngilizce konuşması beklenmektedir.

Eğer TOEFL, IELTS, CAE, CPE, YDS/e-YDS gibi belgeleriniz varsa bunu mutlaka belirtin ve bir kopyasını başvuru formunu doldurduktan sonra özgeçmişinizle birlikte chair@ycdc.org.tr adresine gönderin.

Bildiğiniz diğer dilleri de belirtmeyi unutmayın. Delegelerin İspanyonca bilmesi şart değil fakat başvurunuza artı değer katabilir. Eğer DELE, YDS/e-YDS gibi İspanyolca dil belgeniz varsa lütfen belirtin.

4. Motivasyon ve Y20 Bilgisi

Bu bölümde uluslararası tecrübelerinizi, Arjantin Zirvesi’ne neden katılmak istediğinizi ve Y20 Zirvesine nasıl katkı sağlayabileceğinizi soruyoruz.

Ayrıca, Y20 Arjantin Zirvesi gündemiyle ilgili cevaplamanızı istediğimizi üç (3) soru var. Bunlardan en az birini (1) cevaplamanız gerekiyor. Bu kısımda, Y20 gündemiyle ilgili konulardaki bilginizi, sunduğunuz argümanların ne kadar güçlü olduğunu ve İngilizce kullanımınızı değerlendireceğiz.

Bu bölüm başvuru formunun en önemli kısmıdır. Başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce cevaplarınızı hazırlamanızı öneriyoruz.

5. Taahhüt

Bu bölümde başvuru formunda verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu ve Y20 Arjantin Zirvesi’ne katılmak için uygun olduğunuzu onaylamanızı istiyoruz.


Formu doldurmaya başlamadan önce Y20 Arjantin Başvuru Formu Örneğini inceleyebilirsiniz.

Başvuru formu örneği

Başvuru yap

Tüm adaylara başarılar dileriz.

%d blogcu bunu beğendi: