Yönetim Kurulu

SERRA DİPTAŞ
BAŞKAN

Serra-Diptaş-249x300

2009 yılında Üsküdar Amerikan Lisesinden mezun olan Serra, 2014 yılında Sabancı Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar ve Sanat Kuramı ve Eleştirisi bölümlerinden onur derecesi ile mezun oldu. Lisans öğrenimin bir dönemini Erasmus öğrencisi olarak Ghent Üniversitesi’nde okudu ve 2012 yazında London School of Economics Üniversitesinden iki ders aldı. Şu anda Johns Hopkins Üniversitesi/SAIS’de Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yapmakta olan Serra, aynı zamanda Orta Doğu bölümünde de yandal yapmaktadır. Mütevelli Heyeti üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nda 2014-2015 yıllarında Yönetim Kurulu üyeliği ve Dış İlişkiler Birimi Başkanlığı yapmıştır. YCDC’nin kurucu yönetim kurulu üyelerinden olan Serra, Y20 Avustralya Zirvesi’nde Türkiye Delegasyon Başkanlığı yaptı. Y20 Türkiye zirvesi organizasyon ekibinde çalıştı ve işe alım direktörlüğü görevini yürüttü. Birçok sivil toplum kuruluşunda eş zamanlı olarak aktif görev alan Serra, üç sene boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nde önce Dış İlişkiler Komisyonu başkan yardımcılığını daha sonra da aynı komisyonun başkanlığını yaptı. Gençlik meclisinde içerisinde yer aldığı birçok projenin yanında düzenlediği organizasyonlardan biri Türk Arap Gençlik Kongresiydi, kongrenin ikincisinde direktör yardımcılığı, üçüncüsünde ise kongre direktörlüğünü yaptı. Bunlara ek olarak 2013 yılında Dışişleri Bakanlığının Kış Okuluna katıldı. 2012 yılında Sabancı Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Bölüm Başkanı Meltem Müftüler Baç’a EU FP7 Transworld Projesinde araştırma asistanlığı yapan Serra, 2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığında ve İstanbul Politikalar Merkezinde staj yaptı. İleri düzeyde İngilizce ve başlangıç düzeyinde Fransızca ve Arapça bilmektedir. Seyahat etmeyi çok seven Serra, son zamanlarda vakit ayırmasa da at binmeyi seviyor.

DENİZ BARAN
BAŞKAN YARDIMCISI

Deniz-Baran-250x300Deniz, 1992 yılında doğmuştur. Şu an Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümünde araştırma ve öğretim görevlisi olup yine aynı üniversite bünyesindeki Uluslararası Hukuk Araştırmaları Merkezi’nde (UHAM) ve Al Sharq Forum’da araştırmacılık yapmaktadır. Araştırma alanları devlet teorisi, devlet unsurları ve devletdışı aktörlerdir. Aynı zamanda İstanbul Barosu’na kayıtlı bir avukattır. Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Deniz, şu an aynı üniversitede Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Üniversite yıllarında yürüttüğü İBB Gençlik Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevi sayesinde birçok uluslararası projede yer almıştır. 2012 yılında ilki yapılan Türk&Arap Gençlik Kogresi’nin koordinatörleri arasındadır. Y20 Çin 2016 Zirvesi’nde Türkiye delegasyonunda yer almıştır. Gençlik çalışmalarına şu an Diplomasi ve İşbirliği Derneği (YCDC) Başkan Yardımcısı ve Al Sharq Youth Türkiye Bölgesel Koordinatörü olarak devam etmektedir. Basın ve medyaya olan yoğun ilgisi sebebiyle, çeşitli basın ve medya kuruluşlarında yayınlar yapmaktadır. Daha önce Karar Gazetesi’nde Editör olarak çalışmıştır.

İLKER GİRİT
BAŞKAN YARDIMCISI

Ilker-Girit-250x300İlker, Bahçeşehir Üniversitesi Avrupa Birliği İlişkileri bölümünden 2013 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansı İngilizce Haberler Editörlüğünde muhabir olarak çalıştı. Üniversite mezuniyetinin ardından, yedek subay askerlik hizmetine kadar Türk-Amerikan İşadamları Derneğinde (TABA/AmCham) altı ay stajyer olarak çalıştı. 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nde sivil toplum çalışmalarına başladı, akabinde 2010-2012 dönemi için Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı olarak seçildi. Bu süre zarfında, çoğunluğu Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sosyal girişimcilik, genç işsizlik ve demokrasi konularında uluslararası projeler gerçekleştirirken, sırasıyla Polonya, Türkiye, Belçika, İngiltere, Almanya, Rusya, Kuzey Kıbrıs, Romanya, Yunanistan ve Kosova olmak üzere muhtelif ülkelerde uluslararası eğitim kursları ve konferanslara katıldı. 2012 yılında, Tataristan’daki 2. Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Simülasyonuna Türkiye delegesi olarak katılmıştır. 2013 yılında, Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’nın eğitmen havuzuna girmiştir. İlker, dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden Gambiya ve Senegal’de sürdürülebilir kalkınma projeleri yürüten Sen-De-Gel Derneği üyesi ve bağışçısıdır. Ayrıca, yılda 700’den fazla ihtiyaç sahibi üniversite öğrencisine düzenli olarak burs sağlayan Çayeli Vakfı’nda meclis üyesidir. Eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği Anabilim Dalı’nda lisansüstü öğrencisi olarak devam etmektedir. İleri düzey İngilizce bilmektedir.

MURAT DURU
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Murat-Duru-250x300Murat, New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nde (NJTE) Makine Mühendisliği bölümünden 2016 yılında mezun oldu. Birinci sınıf öğrencisiyken, dekanlığın Yaz Araştırma Bursunu kazanarak araştırma projesine başladı. NJTE Fizik departmanı ve Newark Mühendislik Okulu’nun desteği ile projesini tamamlamış ve ilk icat bildirimini gerçekleştirmiştir. Makine Fakültesi ve Newark Mühendislik Okulu öğrenci vekili olarak görev aldıktan sonra 2014-2015 döneminde Üniversite’nin Öğrenci Senatosuna İdari Başkan Yardımcısı olarak seçildi. İkinci öğrenim yılının yaz tatilinde ABD’de “Verizon” şirketinde birinci seviye yönetici sıfatıyla stajyerlik yaptı. Bir sonraki yaz, “Verizon Enterprise Solutions – Managed Security Services” ekibinde ticari analist olarak görev yaptı. Çalıştığı dönemde 150 bin dolar yıllık gelirin geri kazanımını sağlamış ve 400 bin dolar gider kaybını ortadan kaldırmıştır. 2014 yılında Türkiye delegesi olarak Y20’ye katıldı. 2015 yılında YCDC Global İlişkiler Direktörlüğü yaptı, aynı zamanda Y20 Türkiye zirvesinin organizasyonunda aktif rol aldı. Mezun olduğu NJTE’nün Eğitim Teknolojileri ve Medya Hizmetleri dairesinde öğrenci şefi olarak çalışmasının ardından hâlihazırda Cognizant Technology Solutions firmasında Üretim Çözümleri Analisti olarak görev almaktadır. Karaçaycası, Türkçesi ve İngilizcesi ana dili seviyesindedir.

OĞUZHAN MAİLMAİL
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Oguzhan-Mailmail-249x300Oğuzhan gençlik aktivisti ve girişimcidir. 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesinden Ekonomi bölümü onur derecesi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü yandalı ile mezun oldu. Hali hazırda Stockholm Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansı yapmaktadır. Üniversite hayatı boyunca birçok STK ve gençlik kuruluşunda aktif olarak görev aldı. 2012-2013 yılları arasında Toplum Gönülleri Vakfı Boğaziçi Üniversitesi Koordinatörlüğünü, 2013-2014 yıllarında bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını yürüttü. Bu süreçte Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da birçok uluslararası gençlik konferansına katıldı ve birçok yeni inisiyatifin hayata geçmesine katkıda bulundu. Sivil toplumdaki çalışmalarının yanı sıra Deloitte’da yaptığı staj ve Google’da üstlendiği öğrenci temsilciliği rolleriyle farklı iş alanlarını tanıma fırsatı buldu. Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Komisyonu (YCDC) üyesi olarak 2015 yılında Y20 Türkiye Zirvesi’nde ‘Genç İşsizliği’ oturumlarının moderatörlüğünü yürüten Oğuzhan, Y20 Çin 2016 Zirvesi’nde Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak Türkiye’yi temsil etme fırsatı buldu. Oğuzhan’ın çalışmaları temel olarak küresel işbirliğinin imkanlarının geliştirilmesi ve küresel problemlere sürdürülebilir çözümler üretilmesi üzerine yoğunlaşmaktadır.

GÜLAY KAPLAN
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Gülay-Kaplan-250x300Azınlık, insan hakları, Suriyeli mültecilerin entegrasyonu ve mülteci politikaları üzerinde çalışan Gülay, İstanbul Şehir Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans öğrencisidir. Gülay, çocukluğunda şahit olduğu sahneler insan doğası ve farklı kültürlere karşı derinden ilgi duymasına sebep olmuş ve bu ilgi büyüdükçe bir tutku haline gelmiştir. Hayatlara dokunmak için üniversite ortamı dışında vakıf ve derneklerde gönüllü olarak projeler üreterek, devam etmesine sebep olmuştur. Bağımsız sosyal kuruluşların altında uluslararası bir çok proje yazmış ve Yeryüzü Doktorları gibi vakıfların çatısı altında “Türk Arap Gençlik Kongresi”, “Bridging Diversity” ve “İki El Bir Fırça” gibi çeşitli projeleri arkadaşları ile hayata geçirmiştir. Uluslararası arenada azınlık ve insan hakları, sosyal girişimcilik ve diplomasi gibi bir çok alanda programa katılmıştır. Suriyeli mülteci kamplarında çocukların travma ile başa çıkmasına yönelik faaliyetlerde bulunmuştur.
Gülay, hali hazırda bağımsız üniversite öğrencilerinden oluşan bir grup ile birlikte “İki El Bir Fırça” adlı projeyi yönetiyor. Projenin amacı, Türkiye’de Suriyelilere yönelik nefret söylemine karşı Türk ve Suriyeli çocukların arasında sanat ve çeşitli oyunlar yoluyla bağ oluşturmayı ve bu iki kültür arasında mevcut önyargıları azaltmayı hedefliyor.

ESRA MATUR
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

esra.matur_-250x300

Boğaziçi Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği eğitimini tamamlayıp, Brokerlık ve Deniz İşletmeciliği sertifikası ile Ulaştırma ve Lojistik sektöründe çalışma hayatına başladı.3 sene sürdürdüğü Brokerlik kariyerine müteakip, Türk Hava Yolları A.O’da ERP Proje Koordinatörü olarak iş hayatına devam eden Esra, 2010 yılından bu yana Boğaziçi Yöneticiler Vakfı üyesidir. Üniversite döneminde İBB Gençlik Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda pek çok uluslararası projenin organizasyonunda yer alıp; Fikir Adası aylık kültür dergisinde Türkiye ve Ortadoğu konulu sosyo-kültürel yazılar yayınladı. 3.Turk & Arap Gençlik Kongresi’nin eş-direktörlüğünü üstlendi. Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Komisyonu (YCDC) üyesi olarak 2015 yılında Y20 Türkiye Zirvesi’nde Delegasyon Seçim Komitesi’nde görev aldı. İlgi alanları arasında, bölgesel kültür çalışmaları, Grand Slam tenis turnuvaları ve doğa gezileri yer alır.

ZEYD BÖHÜRLER
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Zeyd-Böhürler-249x300

Zeyd İstanbul’da 1988 yılında dünyaya gelmiştir. İstanbul’un köklü okullarından Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde Almanca yabancı dilinde eğitiminin ardından FMV Işık Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun olmuştur. Birleşik Krallık’taki Mühendislik İşletme Yönetimi yüksek lisansını Warwick Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Lise yıllarından itibaren sivil toplum faaliyetlerinde yer almış olup, geniş çapta yerel ve uluslararası etkinlikler düzenlemiş, destek sağlamış ve katılım göstermiştir. Sosyal katılımının yanında, iş hayatında farklı sektörlerde çalışmış ve girişimcilik yapmıştır. Çalıştığı konulardan bazıları; yenilenebilir enerji, yönetim danışmanlığı, etkinlik yönetimi, perakende piyasasında marka yönetimi, akıllı şehir teknolojileri, Kobi sanayi makineleri, güneş enerjili aydınlatma sistemlerinde inovasyon. Halihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde proje koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

EMRE ORHAN
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Emre-Orhan-250x300Emre, uluslararası Bakalorya diplomasıyla liseden mezun olduktan sonra Nagoya Üniversitesinde Otomotiv Mühendisliği üzerine lisans eğitimi almak için Japonya’ya gitti. ASEAN Gençlik Organizasyonu’na katılarak Japonya ile ASEAN ülkelerinin bağlarını güçlendirmek adına ekibin diğer üyeleriyle Japonya’nın farklı şehirlerinde ve Malezya’da çeşitli paneller ve etkinlikler düzenledi. Japonya’da katıldığı uluslararası öğrenci konferanslarında UNDP Tokyo, Table-for-Two gibi birçok NGO ile tanışan Emre “Asya’da Açlık Sorunu” üzerine panellere katıldı. Dünyanın farklı bölgelerinden konferansa katılan takım arkadaşlarıyla ürettiği proje, JICA tarafından birinci seçildi. 2015’te Türkiye’nin dönem başkanlığında gerçekleşen Y20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanan beş delegeden biri oldu.“Barış” panelinde yer alarak dünyada artan mülteci ve göçmen sorunu üzerine hazırlanan önergede Türkiye’nin bakış açısını yansıtmaya gayret gösterdi. Girişimciliğin ekonomiye olan katkısı, katma değeri ve işsizliği azaltmasındaki gücünün farkında olan Emre, her sene Harvard Üniversitesinin gerçekleştirdiği “Asya’nın Liderleri” konferansına 2016 yılında katılarak burada Asya’daki girişimciliğin günümüzde geldiği noktayı derinden anlama şansı elde etti. Japonya’da yerli ve yabancı çeşitli OEM’lerde staj yaptı. İleri seviyede İngilizce ve Japonca konuşabilen Emre, uzay bilimleri ve futbol ile ilgilenmektedir.

MEHMET OSMAN GÜLYEŞİL
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Osman-Yulyesil-248x300Mehmet Göttingen Georg-August, Münster ve Istanbul Yeditepe Üniversitelerinde Hukuk ve Şarkiyat bölümlerini okudu. Hukuk bölümünden takdir ile mezun olmuştur. Şu an Berlin Humboldt Üniversitesinde „Almanya ve Avrupa’da İslamafobi ve Hukuk“ konulu tezin doktora öğrencisidir. Yurtıdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Amerikan Güncel Alman Araştırmaları Enstitüsü (AICGS), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGIT), ve Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) gibi kurumların organize ettiği uluslararası etkinliklere katıldı. Konuşmacı olarak İslamofobia, Din Hürriyeti, Hukuk Felsefesi ve Anayasa Hukuku gibi konularda sunumlar yaptı. 2015 yılında İstanbul’da düzenlenen Y20 zirvesinde Türkiye’yi baş delege olarak temsil etmiş ve G20 Antalya zirvesine katılma başarısını göstermiştir. Halen Berlin ve Kassel üniversitelerinde uluslararası hukuk ve medeni hukuku dersleri vermektedir. Almanca, İngilizce, Türkçe ve Arapça bilmektedir. Boş vakitlerinde seyahat yapmayı, basketbol ve futbol oynamayı sever.

IMG_9952 ycdc

BETÜL AVCILAR
GENEL SEKRETER

betul.avcilar-250x3002015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2010 yılında Comenius Çok Taraflı Okul Ortaklıkları Programı kapsamında İspanya’ya giderek, ülkeler arası eğitim ve kültürel işbirliğine yönelik çalışmalara katıldı. 2014 yılında Erasmus Değişim Programı kapsamında Belçika’da Facultes Universitaires Saint-Louis Bruxelles’de Siyaset Bilimi bölümünde eğitim aldı. 2012 yılından bu yana; Türkiye Gençlik Vakfı, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), Minik Gamzeler Derneği, Yeryüzü Doktorları Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Betül, sosyal sorumluluk, gönüllülük, insani yardım, sosyal yardımlaşma, eğitim, sağlık, kültür, çevre gibi alanlarda çocuklara, gençliğe ve yetişkinlere yönelik çalışmalar yürüttü. Betül ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu üyeliğinde bulundu. Türk Arap Gençlik Kongresi, Genç Diplomat Akademisi, Y20 Türkiye Zirvesi, Dünya İnsani Zirvesi gibi ulusal ve uluslararası organizasyon ve projeleri yürütme ve görev alma fırsatı buldu. Profesyonel hayatına Yeryüzü Doktorları ile başladı, Uganda’da gerçekleştirilen katarakt kampında saha koordinatörlüğü ve Yemen Beslenme Sağlığı Merkezleri proje koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. Uganda-Türkiye ve Somali-Türkiye Tıpta Uzmanlık Eğitim Programları’nı yürüttü. Halen Albaraka Türk’te Sosyal Sorumluluk Programı Yöneticisi olarak çalışmalar yürütmekte, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Yüksek Lisans programına devam etmektedir. İlgi alanları arasında eşiyle seyahat etmek, buz pateni ve basketbol bulunmaktadır. İleri derecede İngilizce bilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: