Markhor Gençlik Konferansı

Pakistan’daki önemli gençlik kuruluşlarından biri olan Youth Impact’ın öncülüğünü yaptığı ve bu sene YCDC’nin (Diplomasi ve İşbirliği Gençlik Derneği), Türkiye partneri olarak dahil olduğu Markhor Gençlik Konferansı, 2013’ten beri Pakistan’da, Himalayaların eteklerinde düzenlenen bir sosyal liderlik programıdır. Bu sene beşincisi gerçekleşecek olan Markhor geride kalan süreçte 349 genç lider adayının hayatında önemli deneyimler ve izler bıraktı. Markhor deneyimini yaşayan katılımcıların organizasyonu tanımlamak için en fazla kullandıkları kelime “olağanüstü” oldu. Peki, Markhor konferanslarını bu denli özel kılan şey nedir?

Markhor’u farklı ve emsalsiz kılan özelliği, her şeyden önce doğa ile sosyal liderliği bir araya getirmesi. Yani Markhor, uzmanlarca uygulanan kişisel gelişim programlarını alışılmışın dışında bir ortama taşıyarak katılımcıların hayata bakışlarını ve sosyal ilişkilerini büyük oranda etkiliyor.

Markhor konferansları, ayrıca, dünyanın dört bir yanından gelen farklı din, dil ve ırktan insanları bir araya getiriyor. Bu sayede farklı deneyimlere ve bakış açılarına sahip gençlerin birbirleriyle sosyal köprüler kurması amaçlanıyor. Markhor organizasyon ekibi geride kalan 4 yılın sonunda iletişim yoluyla oluşturulan pek çok kültürlerarası köprünün mimarı olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kısacası Markhor, bilindik programların aksine:

 • Bir doğa gezisi
 • Otel konferans salonlarında gerçekleşen bir seminer
 • Powerpoint cenneti -ya da cehennemi-

Değildir!

Program İçeriği

Ne olmadığı konusunu açıklığa kavuşturduğumuza göre artık Markhor’un biraz daha teknik detaylarına girebiliriz. Markhor, Pakistan Himalayalarında 10.000 fit yükseklikte düzenlenen doğa temalı bir liderlik programdır. Program 4 günden oluşmakta ve kamp ortamında gerçekleşmektedir. Bu dört günlük süreç içerisinde hem İspanya, Türkiye, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerden konuşmacıların deneyimlerini aktaracakları seminerler içeriyor hem de kişisel gelişim ve kampçılığın bir araya getirilmesiyle oluşturulan etkinlikler barındırıyor.

Markhor’un bu seneki teması “Işıklar, Kamera ve Etki!” olarak belirlendi. Gençleri bir araya getirip içlerindeki ışığı dışarıya gösterebilmelerini ve bu sayede potansiyellerinde yatan liderlik bakış açısını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda gençlerin küresel vicdan adına daha yaşanabilir bir dünya yolunda aktif rol almalarını ifade ediyor.

Işıklar: Kendini aydınlatmayı simgeler.

 • Kendini yeniden keşfetmek
 • Kişisel gelişim planı oluşturmak
 • Kendini gerçekleştirmek

Kamera: Bakış açısı geliştirmeyi simgeler.

 • Çeşitliliğin farkına varmak
 • Ortak noktaları keşfetmek
 • Farklı görüşleri kucaklamak

Etki: Aksiyon için donanım kazanmayı simgeler.

 • Dijital kampanyaları yönetmeyi öğrenmek
 • Sosyal liderlik için gerekli eğitimlerle donanmak
 • Yetkin ve hızlı karar vermek
 • Küresel kalkınma projeleriyle bağlantıya geçmek.

Yukarıda belirtilen ilke ve hedefler doğrultusunda Markhor katılımcılarının program sonunda kendilerine olan güvenlerini, çevreye ve koşullara adapte olmabilme kabiliyetlerini ve becerikliliklerini artırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra küresel vicdanı ve beraberinde getirdiği ortak sorumluluk anlayışını sağlamlaştırmayı gaye ediniyor.

Bu eşsiz programa katılıp harika bir deneyim kazanmak isteyenler için diğer temel bilgiler şu şekildedir:

Katılımcı: 18-24 yaş arası gençler

Yer: Kaghan Vadisi, Himalaya etekleri, Pakistan

Tarih: 13-17 Eylül

Ücret: Katılım için 640 USD  olan programa, YCDC aracılığıyla başvuranlar için 175 USD’dir.

Her türlü konaklama ve yemek masrafı ücrete dahil olmakla birlikte, ulaşım ücretleri dahil değildir.

*Kesin bir kota olmamakla birlikte belli bir sayının üzerinde başvuru alınması durumunda katılımcılar YCDC tarafından objektif kriterlere göre seçilecektir

Başvuru formu için tıklayın. (Markhor 2017 Registration Form)

Başvuru formunu   info@ycdc.org.tr   ‘ye gönderiniz.

“İsmimizin İlham Kaynağı: Pakistan’ın ulusal simgelerinden biri olarak da görülen Markhor dağ keçisi, Himalayalar’da zor koşullara uyum sağlaması ve çözümler üretmesiyle bilinen bir hayvandır. Pakistan merkezli Markhor konferanslarının hedefi kendine güvenen ve çeşitli sorunlara yeni çözümlerle gelen bir gençlik oluşturmaktır. Bu hedefin somut bir temsilinin en iyi Markhor keçisi ile olabileceğini düşünüyoruz.“

 


 

Markhor Youth Leadership Conference

Markhor-the national animal of Pakistan is the emblem of pride and nobility. Being one of endangered species, it thrives on an extremely challenging life-cycle to survive. The grace with which the magnificent animal struggles to sustain at high altitudes, rugged mountains, harsh climate and food deficit inculcates in it resilience and adaptability. Quite similar are the absurd circumstances faced by Pakistani youth and so is their is their urge to survive. This is why Pakistan’s first wilderness based learning conference has been named “Markhor.”

Markhor is not just a typical youth conference; rather it is a whole new revolutionary experience that enables youth to contemplate the beauty of earth finding lifelong reserves of hidden strengths in them. A wilderness experience of 4 days on a mountain top at 9240 ft above sea level including camping, hiking, cooking, and surviving the most daring environmental conditions is a journey beyond description. The 4 days of simulated activity-based teaching, dividing diverse groups of youth into tribes, providing critical tasks and completing them together, helps prepare delegates for real life challenges and discover their solutions.

A series of projects, activities, debates, discussions and keynotes allows cross flow of ideas and aids in overcoming communication barriers, boost self confidence, sharpen mental capabilities and unleash the leadership potential within youth.

Markhor is going to give you a life-changing, ethereal experience, infusing better sense of self-realization and practically reshaping your ideology of life. It helps youth to acquire agility, strength and spirit under the supervision of highly excellent, internationally qualified trainers from various fields of life and profession altogether at the top of one of the most beautiful places of Pakistan sharing their experiences, stories and expertise and channelizing youth energy, helping them to rediscover fresh perspective of life, instilurge to survive. This is why Pakistan’s first wilderness based learning conference has been named “Markhor”.

GUEST SPEAKERS & MENTORS AT MARKHOR:
Professionals, Celebrities, CEOs, Philanthropists and Outdoor experts.

SELECTION CRITERIA:
The selection is done through:
1. MERIT – Selecting the best applicants (Self-awareness, sense of purpose motivation for social development, proven leadership potential and preparation to attend a wilderness program)
2. DIVERSITY – Cultural, ethnic, geographic, religious and social diversity.

Theme of Markhor 2017:
#LIGHTSCAMERAIMPACT
A journey of Lights and insights, self-awareness and self-actualization. This year we will go beyond the limits and reach higher altitudes also capturing the great Impact that will create and show it to the world via Cameras.

Delegates will discuss and highlight the deepest of our social and cultural challenges, relate them to personal, national and global issues and use their experience to devise solutions and develop the motivation for implementing their solutions in their communities post-Markhor.

IMPACT Model for Markhor 2016
I: Idea
M: Models
P: Persona
A: Align
C: Capacity
T: Thrive
(More details will be out soon.)

WHAT TO EXPECT:
Emotional Moments, Lifelong lessons, limit-testing-survival in wilderness, Keynote sessions, wilderness projects, laughter, deep diving within, facilitated learning, adrenaline rush, team work, brainstorming and debate.

ELIGIBILITY:
Youth aged 17-25 who have not entered professional life.

With over 349 youth impacted via Markhor, the energy is yet to be exploited. Markhor 2017 is back with a new location, theme and design. More markhors, food and intensity yet to be foreseen. Join us on a journey that will be unique both in thought and perception. So don’t wait and get yourself regsitered via the link below:
https://goo.gl/forms/0fr3jiQhH49FbmgF2

APPLY HERE:
https://goo.gl/forms/0fr3jiQhH49FbmgF2
Questions, comments? CONTACT:
Ahmed AbdurRahman
+92-332-850-4267
arahman@theyouthimpact.org

Bank Account Detail:
Account Title : YOUTH IMPACT
Bank: Faysal Bank Limited
Bank Address : IBB, 1-8 Markaz, Islamabad, Pakistan
Account No : 3048 3010 0000 0670
IBAN # : PK23FAYS3048301000000670
Swift Code : FAYSPKKA

#TheYouthImpact
#LightsCameraImpact
#Markhor17
#Markhor_2017

%d blogcu bunu beğendi: